تفاوت فشار گیج و ابسولوت

فشار نسبی و مطلق

در این مقاله سعی داریم درباره تفاوت فشار مطلق و نسبی و نحوه یتبدیل آن ها به دیگری صحبت کنیم. همانطور که جانوران دریایی در اقیانوس ها در حال زندگی هستند و نیاز مداوم به آب برای ادامه حیات خود دارند، دیگر موجودات زنده بر روی خشکی های زمین نیز برای ادامه حیات نیاز مداوم به هوا دارند و در حقیقیت در اقیانوسی از هوا در حال زندگی هستند.

پس می توان گفت بر روی هر نقطه از زمین که قرار داریم، فشار هوا وجود دارد و بدن ما تحت فشار هوا قرار گرفته است.

اگر بخواهیم محفظه ای را از فشار هوا تخلیه کنیم باید برای این کار انرژی مصرف نماییم.

نمونه تخلیه هوا از یک محفظه بسته را همه ما تاکنون دیده ایم. نوشیدن یک آبمیوه از بطری بوسیله نی مثالی ملموسی از این نکته است، زمانی که محتویات داخل بطری تمام می شود و به مکیدن با نی ادامه می دهیم، مشاهده میکنیم که نیرویی بطری را به شکل مچاله شده در می آورد.

این نیرو همان فشار جو یا فشار آتمسفر روی زمین است. تخلیه هوای داخل بطری باعث می شود فشار محیط به تمام سطح بیرونی بطری نیرو وارد کند و آن را مچاله کند.

به تخلیه یک محفظه بسته از هوا اصطلاحا وکیوم(VACUUM) یا خلا سازی می گویند.

جهت سهولت در اندازه گیری فشار از دو مفهوم فشار نسبی و فشار مطلق استفاده می شود.

باتوجه به تغییرات میزان فشار در صورت افزایش ارتفاع از سطح دریا مبنای اندازه گیری فشار در استاندارد ها را قرار گرفتن در کنار دریاهای  آزاد اعلام کرده اند.

استاندارد ها میزان فشار اندازه گیری شده در سطح دریاهای آزاد را برابر با 1 bar اعلام کرده اند.

نحوه تبدیل واحد این میزان فشار به دیگر واحد های اندازه گیری مانند at(آتمسفر)  ،PSI ، اینچ ستون جیوه، اینچ ستون آب و کاربرد هر کدام از آنها را در فصلی جداگانه بررسی خواهیم کرد.

تفاوت بین فشار مطلق و فشار جوفشار مطلق چیست Absolute pressure

 

در تعریف فشار مطلق باید گفت، به میزان فشار اندازه گیری شده و اختلاف آن با نقطه خلا، فشار مطلق می گویند.

پس اگر دستگاه اندازه گیری فشار مطلق مانند فشار سنج های بارومتری در کنار دریا عدد 1 را در واحد bar نشان دهد، یعنی فشار مطلق درکنار دریا 1 bar  است.

همچنین بخوانید:   راندمان چیلر ها چگونه محاسبه می شود؟

محصولات آراد 7 اقلیم: اگزاست فن


فشار گیج یا فشار نسبی چیست pressure Gauge

 

به میزان اختلاف فشار جو یا همان فشار آتمسفر که 1 bar است و یا به میزان فشار سیستم یا محفظه مورد نظر که در حال اندازه گیری آن هستیم، فشار نسبی می گویند.

جهت ساده تر شدن اندازه گیری فشار در بیشتر دستگاه های اندازه گیری فشار، از فشار سنج های نسبی استفاده می شود که کاربرد گسترده تری دارد.

تفاوت فشار گیج و فشار مطلق

تبدیل فشار نسبی به فشار مطلق

پس عدد نشان داده شده در فشار سنج ها همان میزان فشار نسبی است که فشار موجود در جو را به عنوان نقطه مبنا و صفر در نظر گرفته است.

روابط و اشکال زیر بیان ساده تر این مفاهیم است.و شما را در تبدیل فشار نسبی به فشار مطلق و برعکس آن یاری می رسانند.

فرمول فشار نسبی= فشار مطلق – فشار آتمسفر

فرمول فشار مطلق= فشار نسبی + فشار آتمسفر

تفاوت فشار نسبی و مطلق چیست؟

تفاوت فشار گیج و فشار مطلق را می توان در موارد زیر خلاصه کرد:

  • مرجع فشار و یا به عبارت دیگر نقطه صفر مقیاس: برای اندازه گیری فشار نسبی، مرجع سنجش را فشار محیط فعلی (نسبی) در نظر می گیریم و معیار اندازه گیری خود قرار می دهیم. از سوی دیگر، برای اندازه گیری فشار مطلق، مرجع سنجش نقطه صفر مطلق (خلا مطلق) در نظر می گیریم که یک مقدار مثبت است.
  • تکنیک های اندازه گیری فشار مطلق و فشار گیج: برای اندازه گیری فشار مطلق و نسبی(گیج)، سنسورها باید قابلیت مقایسه فشار محیط و فشار مرجع داشته باشند. که این فرآیند بر اثر تغییر شکل دیافراگم صورت می پذیرد. در سنسورهایی که برای اندازه گیری فشار مطلق موجود است، تغییر شکل اندازه گیری دیافراگم به صورت جدا و تفکیک شده از فشار محیط است و همواره توسط خلاء محصور است.

سوالات متداول:

تفاوت های بین فشار مطلق و فشار جو چیست؟

تفاوت فشار مطلق و فشار نسبی در دو معیار است. 1- مرجع فشار و یا به عبارت دیگر نقطه صفر مقیاس و 2- تکنیک های اندازه گیری فشار مطلق و فشار نسبی

فرمول تبدیل فشار نسبی به فشار مطلق چیست؟

فشار نسبی= فشار مطلق – فشار آتمسفر // فشار مطلق= فشار نسبی + فشار آتمسفر

امتیاز دهید به post
بدون دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *